Ako vybrat pneumatiky

Autor: martin ziak | 25.8.2011 o 8:27 | (upravené 25.8.2011 o 9:04) Karma článku: 4,42 | Prečítané:  1235x

Blíži sa obdobie výmeny pneumatík, ak ich budete kupovať v pneu servise, poradia Vam jeho zamestnanci. Pre tých z Vas, ktorí sa rozhodnú nakupovať cez internet, ponúkam jednoduchý návod. Potrebujete poznať základné parametre pneumatiky, ktoré nájdete v technickej príručke k automobilu, alebo na Vašej súčasnej pneumatike. Tam by mali byť zhruba v takomto formáte 205/55 R16 95 V.

Blíži sa obdobie výmeny pneumatík, ak ich budete kupovať v pneu servise, poradia Vam jeho zamestnanci. Pre tých z Vas, ktorí sa rozhodnú nakupovať cez internet, ponúkam jednoduchý návod.

Potrebujete poznať základné parametre pneumatiky, ktoré nájdete v technickej príručke k automobilu, alebo na Vašej súčasnej pneumatike. Tam by mali byť zhruba v takomto formáte 205/55 R16 95 V.

kde čislo 205 je rozmer, to znamená šírka pneumatiky v milimetroch.

číslo 55 označuje pomer medzi šírkou a výškou pneumatiky v percentách, teda hodnota 55% z 205 mm je 113 mm. Výška pneu sa tiež označuje ako profil.

číslo 16 označuje veľkosť disku kolesa v palcoch (od 13 do 23), tiež priemer.

číslo 95 - maximálna nosnosť pneumatiky - index nosnosti. Číselne označuje, akú najvyššiu záťaž daná pneumatika znesie. Pneumatiky musia mať aspoň takú nosnosť, ako je udaná v tp. vozidla.

Znak V je rýchlostný index - do akej  rýchlosti sa dá pneumatika považovať za bezpečnú. Na akú maximálnu rýchlosť je pneumatika stavaná.

 


Ďalší dôležitý parameter je ročné obdobie. To je myslim každému jasné. Uvediem len rozdiel medzi letnou a zimnou pneumatikou. Dané typy sa líšia použitými materiálmi, ktoré menia svoje vlastnosti podľa klimatických podmienok a teploty. Letné pneumatiky strácajú pri nízkych teplotách pružnosť a zhoršuje sa ich priľnavosť k vozovke. Opačne je vyvinutý materiál pre zimné pneumatiky, ktorý aj vo veľkých mrazoch sedí na vozovke a bráni tak šmykom. Zimné pneumatiky majú tiež hlbší dezén, ktorý uľahčuje jazdu na snehu.


Typy dezénu

symetrický –  pneumatiku môžete umiestniť na ľubovolné koleso
asymetrický – vnútorná strana sa odlišuje od vonkajšej. Vnútorná strana obyčajne zabezpečuje odvod vody a vonkajšia strana stabilitu. Je potrebné ich namontovať správnym spôsobom, pričom je jedno na ktoré koleso
smerový  - pneumatika má šípkou označený smer otáčania

 

Ak mate skúsenosť s nákupom pneu cez internet, alebo Vas z tejto oblasti niečo zaujíma, napište mi reakciu, môžem sa danej teme venovať v ďalšom članku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?